• TUOTTEET
    • RALA-pätevyys /
    • RALA-sertifiointi /
    • RALA-palaute /
    • Kuivaketju10
    • Lautakuntakäsittely /
    • Hinnasto /
    • Logot /

  • TILAAJALLE
    • Tuotteet
    • RALA-pätevyys
    • RALA-sertifiointi
    • RALA-palaute
    • Lautakuntakäsittely
    • Hinnasto
    • Logot

  • YRITYSHAKU
    • Yrityshaku
    • Tarkennettu yrityshaku
    • Siltaurakoitsijat

  • TIETOA RALASTA
    • RALAn jäsenyhdistykset
    • Rakentamisen laatuaineistoja

  • AJANKOHTAISTA
    • Blogit
    • Uutiskirjeet

  • OTA YHTEYTTÄ
    • Yhteydenottolomake
  • In English
    • Home
    • Services
    • Member organisations
    • Contact
  • På svenska
    • Förstasidan
    • Tjänster
    • Medlemsorganisationer
    • Kontaktuppgifter
      • Products
      • RALA Competence
      • RALA Certification
      • RALA Feedback
      • Prices
      • RALA
      • Member organisations
      • Contact
      • Produkter
      • RALA-behörighet
      • RALA-certifiering
      • RALA-respons
      • Priser
      • RALA
      • Medlemsföreningar
      • Kontaktuppgifter
    • TUOTTEET
      • Tuotteet
      • RALA-pätevyys
      • RALA-sertifiointi
      • RALA-palaute
      • Kuivaketju10
      • Lautakuntakäsittely
      • Hinnasto
      • Logot
    • TILAAJALLE
      • Tilaajalle
      • Taloyhtiölle
      • Asiakastarinat
      • Tilaajavastuulaki
      • HILMA-ilmoitus I Mallitekstit
    • YRITYSHAKU
      • Yrityshaku
      • Tarkennettu yrityshaku
      • Siltaurakoitsijat
    • RALA
      • RALA
      • RALAn jäsenyhdistykset
      • Rakentamisen laatuaineistoja

    Lautakuntamme jäsenet ovat oman toimialansa asiantuntijoita

    Toimialakohtaiset lautakuntajaostomme myöntävät RALA-pätevyydet ja RALA-sertifioinnit.

    Tuotteet Lautakuntakäsittely

    Lautakuntamme koostuu neljästä jaostosta: talonrakentamisesta, infrasta, talotekniikasta sekä suunnittelusta ja rakennuttamisesta. 

    Lautakunta myöntää RALA-pätevyydet ja -sertifikaatit sekä määrittelee niiden hyväksymisperusteet.  

    Tilaajat, toteuttajat ja asiantuntijat ovat edustettuina lautakunnan jaostoissa, joiden jäsenet RALAn hallitus hyväksyy vuodeksi kerrallaan. 

    Jäsenten on tunnettava laajasti toimialansa, ja heiltä odotetaan sitoutuneisuutta laatuvaikuttamiseen. Lautakunnan jäsenten toiminta on puolueetonta, ja se perustuu luottamukseen ja asiantuntijuuteen. 

    Kokouspäivät vuonna 2020

    Talonrakentaminen Infra Talotekniikka Suunnittelu ja
    rakennuttaminen
    29. tammikuuta 28. tammikuuta    
    25. helmikuuta 25. helmikuuta 11. helmikuuta 6. helmikuuta
    31. maaliskuuta 24. maaliskuuta  
    28. huhtikuuta 21. huhtikuuta 7. huhtikuuta 2. huhtikuuta
    26. toukokuuta 26. toukokuuta    
    17. kesäkuuta 11. kesäkuuta 2. kesäkuuta 3. kesäkuuta
    26. elokuuta 25. elokuuta 13. elokuuta  
    29. syyskuuta 22. syyskuuta
    3. syyskuuta
    27. lokakuuta 20. lokakuuta 13. lokakuuta  
    24. marraskuuta 17. marraskuuta
    5. marraskuuta
    16. joulukuuta 16. joulukuuta 15. joulukuuta 15. joulukuuta

     

    Arviointilautakunnan jäsenet jaostoittain

    TALONRAKENTAMINEN

    varsinainen jäsen varajäsen
    Tilaajat Matti-Pekka Koistinen
    Kojamo Oyj
    Reijo Savolainen

    Sakari Heikkinen
    Helsingin kaupunki
    Ilkka Saari
    TA-rakennuttaja Oy
    Toteuttajat Juha Suvanto
    Talonrakennusteollisuus ry
    Jani Kemppainen
    Talonrakennusteollisuus ry

    Toimi Niesniemi
    Jusmar Oy
    Janne Alakomi
    Hartela Etelä-Suomi Oy
    Asiantuntijat     Tuomo Nerg
    Sitowise Oy
    Seppo Raiski
    A-insinöörit Oy 
      Juha-Matti Junnonen
    Tampereen teknillinen yliopisto
    Marita Mäkinen
    FISE Oy


    INFRA

    varsinainen jäsen varajäsen
    Tilaajat Markku Äijälä
    Väylävirasto
    Olli-Pekka Aalto
    Helsingin kaupunki

    Liisa Katajala
    Helsingin kaupunki
    Jaakko Koivunurmi
    Vantaan kaupunki
    Toteuttajat Anssi Koskela
    Viherpojat Oy
    Magnus Frisk
    INFRA ry

    Tero Pyssysalo
    Skanska Infra Oy
    Mikko Mäkelä
    Destia Rail Oy
    Asiantuntijat     Mikko Inkala
    Pöyry Finland Oy
    Kari Melander
    Ramboll Finland Oy
      Ilona Häkkinen
    A-Insinöörit Oy
    Mika Lindholm
    Metropolia ammattikorkeakoulu


    TALOTEKNIIKKA

    varsinainen jäsen varajäsen
    Tilaajat Kari Sirén
    Helsingin kaupunki
    Petteri Lahtinen
    Puolustushallinnon rakennuslaitos

    Petri Vahlman
    Senaatti-kiinteistöt
    Minna Launiainen
    Helsingin kaupunki
    Toteuttajat Mikko Kaijalainen
    Amplit Oy
    Marko Rouvinen
    Consti Yhtiöt Oy

    Teemu Kallio
    LVI-Trio Oy
    Jarmo Töyräs
    Aro Systems Oy
    Asiantuntijat   Markku Säkö
    NSS ry
    Olli Vitikka
    SETI Oy

    Juha-Ville Mäkinen
    LVI-TU ry
    Tiina Strand



    SUUNNITTELU JA RAKENNUTTAMINEN

    varsinainen jäsen varajäsen
    Tilaajat 

    Tuomo Lindstedt
    Finavia
    Erkki Luokkanen
    Helsingin kaupunki

    Petri Vainio
    Espoon kaupunki
    Mikko Somersalmi
    RAKLI ry
      Anna Tarhonen
    Väylävirasto
    Jenna Johansson
    Väylävirasto
    Suunnittelijat

    Kari Melander
    Ramboll Finland Oy
    Pasi Parviainen
    Vahanen International Oy
      Satu Hintsanen
    Rakennuttajatoimisto HTJ Oy
    Pertti Kauhanen
    Sitowise Oy

    Rami Ylä-Pöntinen
    Sweco Rakennetekniikka Oy
    Tuula Tuomi
    Arkkitehtitoimistojen Liitto ATL ry