• TUOTTEET
    • RALA-pätevyys
    • RALA-sertifiointi
    • RALA-palaute
    • Lautakuntakäsittely
    • Hinnasto
    • Logot

  • TILAAJALLE
    • Tuotteet
    • RALA-pätevyys
    • RALA-sertifiointi
    • RALA-palaute
    • Lautakuntakäsittely
    • Hinnasto
    • Logot

  • YRITYSHAKU
    • Yrityshaku
    • Tarkennettu yrityshaku
    • Siltaurakoitsijat

  • TIETOA RALASTA
    • RALAn jäsenyhdistykset
    • Rakentamisen laatuaineistoja

  • AJANKOHTAISTA
    • Blogit
    • Uutiskirjeet

  • OTA YHTEYTTÄ
    • Yhteydenottolomake
  • In English
    • Home
    • Services
    • Member organisations
    • Contact
  • På svenska
    • Förstasidan
    • Tjänster
    • Medlemsorganisationer
    • Kontaktuppgifter
      • Products
      • RALA Competence
      • RALA Certification
      • RALA Feedback
      • Prices
      • RALA
      • Member organisations
      • Contact
      • Produkter
      • RALA-behörighet
      • RALA-certifiering
      • RALA-respons
      • Priser
      • RALA
      • Medlemsföreningar
      • Kontaktuppgifter
    • TUOTTEET
      • Tuotteet
      • RALA-pätevyys
      • RALA-sertifiointi
      • RALA-palaute
      • Lautakuntakäsittely
      • Hinnasto
      • Logot
    • TILAAJALLE
      • Tilaajalle
      • Asiakastarinat
      • Tilaajavastuulaki
      • HILMA-ilmoitus
    • YRITYSHAKU
      • Yrityshaku
      • Tarkennettu yrityshaku
      • Siltaurakoitsijat
    • RALA
      • RALA
      • RALAn jäsenyhdistykset
      • Rakentamisen laatuaineistoja

    Lautakuntamme jäsenet ovat oman toimialansa asiantuntijoita

    Toimialakohtaiset lautakuntajaostomme myöntävät RALA-pätevyydet ja RALA-sertifioinnit.

    Tuotteet Lautakuntakäsittely

    Lautakuntamme koostuu neljästä jaostosta: talonrakentamisesta, infrasta, talotekniikasta sekä suunnittelusta ja rakennuttamisesta. 

    Lautakunta myöntää RALA-pätevyydet ja -sertifikaatit sekä määrittelee niiden hyväksymisperusteet.  

    Tilaajat, toteuttajat ja asiantuntijat ovat edustettuina lautakunnan jaostoissa, joiden jäsenet RALAn hallitus hyväksyy vuodeksi kerrallaan. 

    Jäsenten on tunnettava laajasti toimialansa, ja heiltä odotetaan sitoutuneisuutta laatuvaikuttamiseen. Lautakunnan jäsenten toiminta on puolueetonta, ja se perustuu luottamukseen ja asiantuntijuuteen. 

    Kokouspäivät vuonna 2017

    Talonrakentaminen Infra Talotekniikka Suunnittelu ja
    rakennuttaminen
    19. tammikuuta 24. tammikuuta    
    16. helmikuuta 16. helmikuuta 8. helmikuuta 7. helmikuuta
    21. maaliskuuta 21. maaliskuuta  
    18. huhtikuuta 20. huhtikuuta 5. huhtikuuta 4. huhtikuuta
    15. toukokuuta 18. toukokuuta    
    13. kesäkuuta 15. kesäkuuta 7. kesäkuuta 6. kesäkuuta
    29. elokuuta 22. elokuuta 23. elokuuta  
    26. syyskuuta 19. syyskuuta
    5. syyskuuta
    24. lokakuuta 24. lokakuuta 11. lokakuuta  
    21. marraskuuta 21. marraskuuta
    7. marraskuuta
    14. joulukuuta 14. joulukuuta 14. joulukuuta 14. joulukuuta

     

    Arviointilautakunnan jäsenet jaostoittain

    TALONRAKENTAMINEN

    varsinainen jäsen varajäsen
    Tilaajat Matti-Pekka Koistinen
    VVO-yhtymä Oyj
    Reijo Savolainen

    Sakari Heikkinen
    HKR-Rakennuttaja
    Ilkka Saari
    Espoon Asunnot Oy
    Toteuttajat Jani Kemppainen
    Talonrakennusteollisuus ry
    Hannu J. Mäkinen
    Talonrakennusteollisuus ry

    Kari Varkki
    Saipu Oy
    Suvi Sillfors
    SRV Rakennus Oy
    Asiantuntijat     Seppo Raiski
    A-Insinöörit Oy
    Tuomo Nerg
    Wise Group Oy 
      Juha-Matti Junnonen
    Tampereen teknillinen yliopisto
    Helinä Kallio
    LähiTapiola


    INFRA

    varsinainen jäsen varajäsen
    Tilaajat Minna Torkkeli
    Liikennevirasto
    Jukka Aro
    Uudenmaan ELY-keskus

    Erkki Nurmi
    Helsingin kaupungin rakennusvirasto
    Ari Strandman
    Suomen Ympäristökeskus
    Toteuttajat Anssi Koskela
    Viherpojat Oy
    Magnus Frisk
    INFRA ry

    Tero Pyssysalo
    Skanska Infra Oy
    Mikko Mäkelä
    Destia Rail Oy
    Asiantuntijat     Juho Siipo
    Sweco Ympäristö Oy
    Kari Melander
    Ramboll Finland Oy
      Ilona Häkkinen
    A-Insinöörit Oy
    Mika Lindholm
    Metropolia ammattikorkeakoulu


    TALOTEKNIIKKA

    varsinainen jäsen varajäsen
    Tilaajat Jukka Forsman
    Helsingin kaupungin rakennusvirasto
    Petteri Lahtinen
    Puolustushallinnon rakennuslaitos

    Petri Vahlman
    Senaatti-kiinteistöt
    Ifa Kytösaho
    Helsingin kaupungin ATT
    Toteuttajat Mikko Kaijalainen
    Amplit Oy
    Marko Rouvinen
    Consti Yhtiöt Oy

    Erkki Laitala
    LSK Electrics Oy
    Jarmo Töyräs
    Aro Systems Oy
    Asiantuntijat   Risto Hiltunen
    NSS ry
    Veli-Pekka Vitikka
    SETI Oy

    Tiina Strand
    Suomen LVI-liitto
    Miio Mätäsaho
    NSS ry


    SUUNNITTELU JA RAKENNUTTAMINEN

    varsinainen jäsen varajäsen
    Tilaajat 

    Irmeli Grundström
    Helsingin kaupungin tilakeskus
    Pekka Mähönen
    Senaatti-kiinteistöt

    Petri Vainio
    Espoon kaupunki
    Mikko Somersalmi
    RAKLI ry
      Janne Posio
    Liikennevirasto
    Jenna Johansson
    Liikennevirasto
    Suunnittelijat

    Kari Melander
    Ramboll Finland Oy
    Kirsi Hautala
    WSP Finland Oy
      Pertti Kauhanen
    WISE Group Finland Oy
    Miio Mätäsaho
    Yhtyneet Insinöörit Oy

    Jyrki Iso-Aho
    Arkkitehtitoimisto A-Konsultit Oy
    Aslak Liimatainen
    ATL ry